Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ask me to show you poetry in motion and I will show you a horse.
 
PortalPortal  Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Dora

Go down 
+4
palma
Telalluna
blackie
Linka
8 posters
Autor/icaPoruka
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Dora   Dora Emptyčet sij 29, 2009 9:01 pm

Dora 798490
Da vas sve prvo pozdravim Dora 508437 i zamolim za veliku pomoc. Od malena imam zelju da imam konje i napokon mi se ostvarila zelja. Imam zdrebe staro osam meseci (kupili smo je 24.01.2009. godine) i zove se Dora. Izveli smo je iz stale gde je bila sa svojom majkom, jednim zdrebetom, cetiri konja, par krava i dosta teladi i uveli smo je u nasu stalu gde je sama. Problem je u tome sto se bojimo oko nje biti, odnosno, mirna je ona, samo sto nekad se ritne, trza se na svaki nas pomak, nekad zna udarati nogama od zid (znamo da nesto upozorava sa tim, pa smo skontali da joj je hladno i resili smo taj problem). Medjutim, Dora da, da se mazi u predelu vrata, ali kad krenem da je mazim po telu...nekako se plasim, jer se pomeri kao da joj neodgovara. Jednostavno imamo strah od nje, a neznamo kako da se oslobodimo tog straha? Trebali bi je pustiti malo napolje da trci...ali opet taj strah, kako je onda uvesti, da li ce bezati i sta onda raditi? A tako bi voleli da je mazimo, cesljamo, pustimo napolje da trci, da se druzimo bez straha...nadam se da ce te nam pomoci sa vasim sugestijama. Pocetkom februara idemo po jos jedno zdrebe (staro je cetiri meseca) i zvace se Linka.
Evo par slicica Dore cheers

Ovo joj je samo privremena stala, malo da se poboljsa vreme...dobice bolju stalu...tako da su pozeljni predlozi kako napraviti stalu. I naravno, zamolila bih vas posto sam nova u svetu konja...sta je najbolje da jedu, da li smeju da jedu kukuruz i koliko (cula sam da nije dobar za njih) sta im je potrebno svakodnevno davati, na nekoj slici sam ovde videla neki beli tocak iznad konja (secer, so ili ne znam sta bi moglo biti), pa me interesuje sta je to i da li trebam davati Dori?
Hvala vam svima na razumevanju i dobrim savetima...puno vas pozdravljamo Dora i ja.

Ovo je tek kad smo je uveli u stalu...

Dora Dorahl9.th

Ovde smo je smestili gde je i sada

Dora Dora9xl7.th

Dora Dora7dh5.th
[Vrh] Go down
blackie
Moderator
Moderator
blackie


Aquarius Pig
Broj postova : 1101
Join date : 26.12.2008
Age : 28

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptyčet sij 29, 2009 10:04 pm

kak je slatka
[Vrh] Go down
Telalluna

Telalluna


Cancer Pig
Broj postova : 973
Join date : 07.07.2008
Age : 28
Lokacija : Over The Hills And Far Away

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptypet sij 30, 2009 12:05 am

Ajme, medena je!!! Dora 89238
[Vrh] Go down
palma

palma


Broj postova : 56
Join date : 16.11.2008
Lokacija : istra

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptypon vel 02, 2009 1:02 am

Pozdrav vršnjakinjo Dora 508437 !
Uff, meni se čini da imate tu više od jednog problema. Kao prvo imaš/imate(familija pretpostavljam) li ikakva iskustva s konjima. Ako ne hitno na neki ranč/klub/jahalište -vjerujem da se svugdje da dogovoriti da pomažeš a zauzvrat nešto naučiš.
Citat :
Izveli smo je iz stale gde je bila sa svojom majkom, jednim zdrebetom, cetiri konja, par krava i dosta teladi i uveli smo je u nasu stalu gde je sama.

evo problem br. jedan, ždrebica je sama, na šta nije naučila i nij edobro za nju, zato još hitnije po drugog konja, btw 4 mjeseca je premlado ždrebe za odvojiti od matere, bar 6mj.

Citat :
Problem je u tome sto se bojimo oko nje biti, odnosno, mirna je ona, samo sto nekad se ritne, trza se na svaki nas pomak, nekad zna udarati nogama od zid ..
Problem br. 2 -ona se boji vas i više nego vi nje a i osjeća strah i nesigurnost s vaše strane što stvara dodatnu nervozu.

Citat :
Medjutim, Dora da, da se mazi u predelu vrata, ali kad krenem da je mazim po telu...nekako se plasim, jer se pomeri kao da joj neodgovara.
Jednostavno imamo strah od nje, a neznamo kako da se oslobodimo tog straha?
Korak po korak, diraj je po vratu, i svaki put po mrvicu više prema tijelu,glavi,nogama...vidjet ćete i jedna i druga da nije strašno, ne očekuj ništa preko noći.

Citat :
Trebali bi je pustiti malo napolje da trci...ali opet taj strah, kako je onda uvesti, da li ce bezati i sta onda raditi?
Konji a pogotovo ždrebe od 8 mjeseci treba puunoo kretanja i društvo drugog konja, ona tek raste i razvija se, kako fizički tako i psihički, njoj bi štala trebala biti (eventualno, i više radi našeg komoditeta) tek mjesto gdje će prenoćiti i skloniti se za jako lošeg vremena.

Što se tiče hranjenja, sijeno ,sijeno i to dobro livadno sijeno, nikako prašnjivo ni pljesnjivo, koliko ga god pojede, može nešto zobi,suncokretovih sjemenki, uvijek nek ima friške vode i sol za lizanje(onaj točak Wink ). Kukuruz i druga zrna izbjegavaj.

Mnogo je pitanja i stvari za naučiti, nemojte se ustručavati pitati niti dati obeshrabriti. Nadam se da sam bar malo pomogla. Evo par linkova na ostale forume gdje ćeš sigurno naći mnoge savjete iskusnijih konjara (bez uvrede ovom forumu i forumašima), čitaj , pitaj, piši...
Još samo par savjeta koje sam ovako usput vidjela na slikama, hitno nađi potkivača/obrezivača i sredite kopita, kupi/napravi drugi ular. Ovaj je puno premali za Dorinu glavu i vjerovatno žulja, a i ovaj tip ulara nije za biti na vezu ako već mora tako (bilo bi dobro i toga se riješiti). Ispod kobile stavite neku stelju(slama/piljevina) i pustite malo svjetla u štalu. Deka joj ne treba, nije joj zima samo je bitno da nije na propuhu.

http://www.phpbbplanet.com/wwwhappyhorsehr/
http://www.pegasus.hr/forum/

Bilo bi dobro naći nekoga sa konjarskim iskustvom da dođe malo kod vas da vam pokaže kako i šta sa konjem,
Sad me bole prsti od kuckanja, sretno u učenju i s kobilicom Very Happy !
[Vrh] Go down
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysri vel 04, 2009 10:34 am

@Palma
Hvala ti puno, mnogo si mi pomogla. Ovih dana ce Dora dobiti drustvo. Stala se pravi za njih dve. Korlat (ispust) takodje pravimo. Dora se nalazi na nasem salasu koji je prostran tako da nece biti problema oko prostora. A za potkivanje i sredjivanje...mislili smo za mesec - dva (tako nam je rekla devojka od koje smo kupili Doru), ali...evo promene...onda cemo ovih dana to i odraditi. Sto se tice sada Dore...pa malo je opustenija i dozvoljava da se dira i malo po stomaku, nogama, ali jos uvek se trza...ma bice to sve u redu...samo jos uvek imamo taj strah, ali polako iscezava, postajemo drugari.
[Vrh] Go down
palma

palma


Broj postova : 56
Join date : 16.11.2008
Lokacija : istra

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysri vel 04, 2009 12:03 pm

Smile, nema na čemu drago mi je ako sam bar malo pomogla. Samo pomalo u svemu, korak po korak, neko je negdje rekao (ne sjećam se tko Embarassed ) da sa konjima manje daje uvijek više Wink .
I da, još jedan dobronamjeran savjet, čuti ćeš mnogo savjeta (kao i moje npr), pitaj više ljudi, pročitaj na više mjesta prije nego nešto činiš, pa sama ocijeni.
[Vrh] Go down
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysri vel 04, 2009 12:23 pm

U pravu si, svasta sam procitala...te konj ubio coveka, pa konj je ozledio coveka, ugrizao...ma na svasta naidjem i procitam...pa odatle i potice taj strah...a sto se tice saveta oko odgoja Dore...svaki mi je dobro dosao i pomogao, odgledala sam i neke filmice na youtube kako se pribliziti i savladati strah...ma kao sto si i napisala, strpljenje cuda cini Very Happy ...hvala ti na onim forumima Dora 89238
[Vrh] Go down
maja_horses

maja_horses


Capricorn Rat
Broj postova : 92
Join date : 03.07.2008
Age : 27
Lokacija : Zagreb,Črnomerec

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysub stu 28, 2009 3:23 pm

Kako napredujete s Dorom? Very Happy
[Vrh] Go down
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysub stu 28, 2009 11:02 pm

Ćao Maja, hvala Ti što pitaš za Doru Laughing
Dora je odlično, a ima i drugaricu godinu dana stariju Vilma se zove, vrana omica Very Happy
Super su se udružile, a mi polagano (kao što me je savetovala Palma) kaskamo za njima Very Happy
Od proleća bi se Vilma trebala početi ujahivati cheers

Evo kako njih dve izgledaju

Dora Dsc00768b
[Vrh] Go down
Dreamer
Admin
Admin
Dreamer


Libra Monkey
Broj postova : 1043
Join date : 12.01.2008
Age : 31
Lokacija : Zagreb

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysub stu 28, 2009 11:15 pm

kolko vilma ima godina?
[Vrh] Go down
https://konji.forumcroatian.com
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptysub stu 28, 2009 11:32 pm

Dve godine i osam meseci Very Happy
[Vrh] Go down
Gini

Gini


Broj postova : 542
Join date : 09.09.2009

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptyned stu 29, 2009 2:48 pm

Preljepe su obije !!! Dora 584322 Dora 378669
[Vrh] Go down
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptyned stu 29, 2009 3:15 pm

Jesu prelepe zaista Smile
[Vrh] Go down
maja_horses

maja_horses


Capricorn Rat
Broj postova : 92
Join date : 03.07.2008
Age : 27
Lokacija : Zagreb,Črnomerec

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptypon stu 30, 2009 12:36 am

Baš su slatke tako zajedno. Dora 378669

A Dora da da ju se dira po tijelu i čisti? Smile
[Vrh] Go down
Linka

Linka


Libra Dragon
Broj postova : 17
Join date : 26.01.2009
Age : 47
Lokacija : Salas u malom ritu, Vojvodina

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptypon stu 30, 2009 9:36 am

Dora i ja smo sada odlično. U početku je bilo problema (zbog moje neupoznatosti i straha od konja), ali sada je sve ok. Čak šta više, pored njih dve ne možeš proći, a da ih ne pomaziš. Dora, a tako i Vilma se da svukuda dirati bez problema ili mrštenja. Jedna jako zanimljiva stvar je ta što kad su puštene u korlat (a bile su non stop u korlatu puštene do pre mesec dana) Vilma se dala maziti kad je jela, a Dora nije. A sad, kada su vezane Vilma se ne da maziti (spušta uši, šiba repom), a Dora se voli maziti, hehehe.
Pustimo ih u korlat čim se za to ukaže vremenska prilika, prelepo ih je gledati kako se ludiraju.
[Vrh] Go down
Telalluna

Telalluna


Cancer Pig
Broj postova : 973
Join date : 07.07.2008
Age : 28
Lokacija : Over The Hills And Far Away

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptypon stu 30, 2009 4:32 pm

Ajde baš mi je drago!
[Vrh] Go down
Tonka*and*Diana

Tonka*and*Diana


Sagittarius Pig
Broj postova : 69
Join date : 21.11.2009
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Emptyuto pro 01, 2009 9:18 pm

Jako su lepee Smile))
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dora Empty
PostajNaslov: Re: Dora   Dora Empty

[Vrh] Go down
 
Dora
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Dora!
» Dora i Linka

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Slike :: Vaši konji-
Forum(o)Bir: